Videomängude muuseumis LVLup! on esindatud ka Prantsusmaa

11. august 2020

Interaktiivne muuseum LVLup! kutsub avastama videomängude maailma ja proovima kätt mängudega erinevatest ajastutest! Üks muuseumi asutajatest ja eestvedajatest on ka prantslane Camille Laurelli. Muuseumis on võimalik tellida tutvustavat tuuri prantsuse keeles ning mängude hulgas on ka Prantsuse videomänge!
 
  • Muuseum asub aadressil Pärnu mnt 154, Tallinn.
  • 30. septembrini 2020 on Telliskivi Loomelinnakus (Telliskivi 60a-5) avatud ka muuseumi pop-up mänguruum. Loe tutvustust ERR-ist
  • Kontakt, täpsem info avamisaegade ja piletihindade kohta muuseumi kodulehel ja Facebookis.

 

MUUSEUMIST

Kuni 1990. aastateni oli Eestis, nagu ka teistes Ida-Euroopa maades, vähe ligipääsu Lääne Euroopas ja Ameerikas levinud mängudele. Selle asemel olid populaarsed Dendy konsoolid, mida ei tuntud kusagil mujal maailmas. Dendy oli “Famiclone”: Nintendo Famicomi piraatkoopia, mida toodetid Taiwanis post-sovietlikule turule. Sellised 1980. aastatel populaarsed mängud nagu Super Mario jõudsid Eestisse 1990. aastatel ning teisel platformil. Levinud olid mängukompliatsioonidega kassetid ning osaliselt vene keelde tõlgitud mängude nimed, nagu ka mitteametlikud (ning tihti katkised) pordid konsoolide vahel.

Eestis oli populaarseks mängimiskohaks “mängutoad”, mida peeti tihti elumajade keldrites, kus mõne krooni eest sai kohapeal mängimiseks rentida kasseti. See kummaline skeene vormis Eesti videomängude “kollektiivse kultuurimälu” (van Dijck, 2004) ning lõi erilise viisi, kuidas videomänge siinmail kogeti (seda eriti post-sovietlikus ühiskonnas). LVLup! muuseum taaselustab seda unustatud folkloori ning rekonstrueerib Eesti videomängude ajalugu läbi konsoolide, mängude, arhiivimaterjalide ja isiklike lugude.

Meie muuseumis saavad külastajad mängida konsoolidega 1980. aastatest kõrvuti kaasaegsete masinatega. Väljapanekus on esindatud mõned haruldused ja huvitavad ideed minevikust (näiteks Power Glove Playstationile). Meie muuseumis saab peale mängimise ka unikaalse kogemuse, justkui oleksite kellegi elutoas 20-30 aastat tagasi. Meie ruumide atmosfääri teevad tõepärasemaks originaalsed artefaktid eelnevatelt põlvkondadelt.

 

LOOJAD

Camille Laurelli on prantsuse intermeediakunstnik, kes elab ja töötab Tallinnas. Ta sai oma doktorikraadi Annecy Kõrgemast Kunstikoolist (2014.a.) ning magistrikraadi Grenoble’i Kõrgemast Kunstikoolist (2005.a.). Ta on kureerinud mitmeid näitusi nii Eestis, Prantsusmaal kui Tšehhi Vahariigis ning annab külalislektorina tunde Eesti Kunstiakadeemias. 2018.a. ilmus tema töö retrospektiivkataloog (MAMCO kunstimuuseumi ja Annecy Kõrgema Kunstikooli kirjastused). Laurelli on LVLup! Interaktiivse videomängude muuseumi kaasasutaja ja kunstiline direktor.

Andrejs Rusinovskis on diplomeeritud noorsootöötaja, kellel on palju Euroopa Komisjoni finantseeritud noorteprojektide kirjutamise ja läbiviimise kogemusi. Ta on loonud mitmete initsiatiivide marketingi ja disainikontseptsioone, näiteks venekeele õpik “Davai!” eestikeelsetele koolidele. Rusinovskis on pikaaegne videomängude ajaloo huviline ning on kirjutanud mängutööstuse kohta mitmeid artikleid. Ta on LVLup! Interaktiivse videomängude muuseumi kaasasutaja ja tehniline direktor.

 

LVLup!

Loe artiklit teises keeles: Français,

Järelvaadatav: teemaõhtu “Ooper 21. sajandil Prantsusmaa ja Eesti vaatenurgast”

25. veebruar 2021

Märts on frankofooniakuu! 15. märtsil 2021 kutsub Prantsuse Instituut teid virtuaalsele teemaõhtule ooperist 21. sajandil. Külalisteks on Rahvusooperi Estonia peadirektor Ott Maaten ning Pariisi Rahvusooperi endine peadirektor Jean-Paul Cluzel. Arutelu toimub prantsuse keeles. ⇒ Teemaõhtu...

Loe edasi

frankofooniakuuooperPariisi RahvusooperPrantsuse Instituudi teemaõhtuRahvusooper Estonia

Järelvaadatav: teemaõhtu “Eesti kunstnikud Pariisis 20. sajandi algul”

5. jaanuar 2021

26. jaanuaril 2021 tähistame Eesti-Prantsuse diplomaatiliste suhete sõlmimise 100. aastapäeva! Tähtpäeva eel rändamegi Prantsuse Instituudi teemaõhtuga ajas tagasi: Eesti kunstnikest Pariisis kõneleb sütitavalt Pariisis elav eesti giid Marina Laikjõe. Virtuaalkohtumine toimub...

Loe edasi

Eesti kunstnikud Pariisis 20. sajandi algulEesti-Prantsuse diplomaatiliste suhete 100. aastapäevPrantsuse Instituudi teemaõhtu