Raamatuesitlus: “Georges Frédéric Parrot: Tartu Keiserliku Ülikooli esimene rektor”

2. september 2019

TÜ muuseumi valge saal, Lossi 25

Tartu

Tartu Ülikooli kirjastuses ilmus Epi Tohvri koostatud mahukas originaaluurimus Tartu keiserliku ülikooli esimesest rektorist ja ülikooli asutamisdokumendi koostajast Georges Frédéric Parrot’st. Senini on ta Eestis tuntud pigem saksa teadlasena, kuna ta õppis Stuttgardis ja siin rääkis mõistagi saksa keelt. Üsna teadmata on olnud, et Parrot sündis aga prantsuskeelses piirkonnas ja peres ning suhtles kogu elu tegelikult pigem prantsuse keeles, k.a. Venemaa keisri Aleksander I-ga, kelle püsiv eranõunik ta oli.

Georges Frédéric Parrot (1767–1852) oli 1802. aastal kinnitatud Tartu keiserliku ülikooli asutamisakti autor ning esimene rektor. Parrot’ ülikooli idee ja eesmärk seisnes talurahva emantsipeerimises ning pärisorjuse kaotamises Balti provintsides.

Viies mahukas peatükis käsitletakse Parrot’ erinevaid eluetappe Lääne-Euroopas, Liivimaal ja Peterburis ning tema mitmekülgset tegevust ajastu laiemas haridus-, teadus- ja sotsiaalpoliitilises kontekstis. Tänu Parrot’ ainuisikulisele tegutsemisele avati kõrgemate haridusasutuste uksed ka maarahvale. Sellel otsusel oli hindamatu väärtus eesti ja läti rahva hariduspüüdlustele ning hilisemale omariikluse sünnile.
Parrot’st sai ka lähedane sõber ja usaldusisik keiser Aleksander I-le ning arukas nõuandja keiser Nikolai I-le. Tema kirjade vahendusel valitsejatele on rekonstrueeritud autentne pilt 19. sajandi esimesel poolel toimunud olulisematest sündmustest Vene impeeriumis, millest selgub, et Parrot on oma ideede ja ettepanekutega osaliselt mõjutanud keisrivõimu toimimist ning aktiivselt kaasa rääkinud haridus- ning teaduspoliitika kavandamisel.

Raamat on rikkalikult illustreeritud, mis aitab lugejal paremini Parrot’ eluperioodidesse ning tema ajastusse sisse elada.

Raamatu autor on Epi Tohvri, toimetaja Tõnu Tannberg.
Kirjade tõlked prantsuse keelest on teinud Marge Käsper.

 

Raamatuesitlus

Neljapäeval, 5. septembril kell 16.00 toimub TÜ muuseumi valges saalis (Lossi 25, Tartu) raamatuesitlus.

Kavas on tervituste kõrval mh ka Parrot’ kaasaegset muusikat, ettelugemisi prantsuse ja eesti keeles tema kirjutatud kirjadest ning väike ajaloolise konteksti tutvustus. 

Raamatuesitlus on osa Eesti rahvusülikool 100. aastapäeva üritustest Tartus. 
 

Väljaandja Tartu Ülikooli Kirjastus.

 

Veel üritusi

Prantsuse festivalisuvi 2019

11. juuni 2019

Prantsusmaal toimub aasta ringi põnevaid muusikafestivale, ent suvel on programm eriti tihe. Kuna kõigest heast ei mahu siin paraku kirjutama, oleme festivalisõprade jaoks kokku pannud väikese valiku! Nii et miks mitte suvel Prantsusmaale reisides mõni vahva muusikasündmus kavasse võtta?...

Loe edasi

FestivalMuusikaprantsuse muusika

Munadepühad Prantsusmaal

18. aprill 2019

Eestlaste komme ülestõusmispühadel sibulakoortega mune värvida ja neid koksida on prantslaste jaoks midagi uut. Millised on aga Prantsusmaa armastatud lihavõttetraditsioonid?   Munajaht Eesti lastele toovad maiustamiseks head-paremat lihavõttejänkud, Prantsusmaal teevad seda hoopis...

Loe edasi

lihavõttedmunadepühad

Novellikonkursi võitja on selgunud!

20. veebruar 2019

Prantsuse Instituudil ja Marseille linnal on suurim rõõm esitleda novellikonkursi võidutööd teemal “Külalislahke Marseille, gurmaanide paradiis”! Aitäh kõigile osalejatele mõnusate lugemiselamuste eest ja palju õnne võidutöö autorile Helen Kalpusele! Prantsuse Instituut ja...

Loe edasi

Marseillenovellikonkurss