21. juunil peavad prantslased muusikapidu!

Kui eestlastel peavad juuli alguses laulupidu, siis prantslased 21. juunil muusikapidu! Kes sel ajal Prantsusmaale satuvad, nautige prantsuse kultuuriaasta üht tähtsündmust!

 

Sellest, kuidas muusikapidu alguse sai

Prantslaste muusikapidu (la Fête de la musique) sai alguse 1976. aastal. Ameerika muusik Joel Cohen, kes töötas tollal prantsuse muusikaraadios France Musique, pakkus suviseks ja talviseks pööripäevaks välja uue raadioprogrammi – “Muusika saturnaalid” (“Saturnales de la Musique“). Esimesi muusika saturnaale peeti niisiis 21. juunil 1976 Lääne-Pariisis ja Toulouse’is.

1982. aastal tuli Prantsusmaal võimule vasakpartei, tuues endaga uusi tuuli. Tollase kultuuriministri Jack Langi initsiatiivil otsustati, et muusikapidu peaks jõudma kõikidesse Prantsuse linnadesse. Paljud prantslased, eriti noored, tegelesid hobi korras pillimänguga, ent ühtki kultuurisündmust, kus olnuks võimalus üles astuda, neil tollal veel polnud. Prantsusmaa linnade ja linnakeste tänavad jäeti niisiis üheks õhtuks harrastusmuusikute päralt, eesmärgiks muusika populariseerimine ning kõigile kättesaadavaks muutmine. 

21. juuni pole muusikapeo tähistamiseks sugugi juhuslikult valitud – tegu on suvise pööripäevaga, mil päev aasta pikim ja öö lühim!

 

Sündmus, mis liidab kogu Prantsusmaad

Üle Prantsusmaa toimuvatel vabaõhukontserditel saab sel õhtul näha nii tuntud staare kui ka hobimuusikuid. Kontserdid on kõigile tasuta! Prantslased võtavad sumedast suveõhtust viimast, jalutades mööda linna ning nautides igal tänavanurgal uusi vahvaid muusikuid, lauljaid ja bände. Esindatud on kõik muusikastiilid.

Muusikapidu on nüüdseks levinud üle maailma – ligi sajas riigis tähistatakse 21. juunil prantslastega ühtses vaimus muusika võlu. Ja ka vastupidi – Prantsusmaale tulevad esinema välismaised artistid. Näiteks annab 2019. aastal Montpellier’ muusikapeol tasuta kontserdi eesti artist Noëp!

 

Programmiga saate tutvuda muusikapeo kodulehel

 

muusikapidu

 

Prantsuse Instituudi blogi

Loe artiklit teises keeles: Français,

Prantsuse festivalisuvi 2019

11. juuni 2019

Prantsusmaal toimub aasta ringi põnevaid muusikafestivale, ent suvel on programm eriti tihe. Kuna kõigest heast ei mahu siin paraku kirjutama, oleme festivalisõprade jaoks kokku pannud väikese valiku! Nii et miks mitte suvel Prantsusmaale reisides mõni vahva muusikasündmus kavasse võtta?...

Loe edasi

FestivalMuusikaprantsuse muusika

Munadepühad Prantsusmaal

18. aprill 2019

Eestlaste komme ülestõusmispühadel sibulakoortega mune värvida ja neid koksida on prantslaste jaoks midagi uut. Millised on aga Prantsusmaa armastatud lihavõttetraditsioonid?   Munajaht Eesti lastele toovad maiustamiseks head-paremat lihavõttejänkud, Prantsusmaal teevad seda hoopis...

Loe edasi

lihavõttedmunadepühad

Novellikonkursi võitja on selgunud!

20. veebruar 2019

Prantsuse Instituudil ja Marseille linnal on suurim rõõm esitleda novellikonkursi võidutööd teemal “Külalislahke Marseille, gurmaanide paradiis”! Aitäh kõigile osalejatele mõnusate lugemiselamuste eest ja palju õnne võidutöö autorile Helen Kalpusele! Prantsuse Instituut ja...

Loe edasi

Marseillenovellikonkurss