21. juunil peavad prantslased muusikapidu!

Kui eestlastel peavad juuli alguses laulupidu, siis prantslased 21. juunil muusikapidu! Kes sel ajal Prantsusmaale satuvad, nautige prantsuse kultuuriaasta üht tähtsündmust!

 

Sellest, kuidas muusikapidu alguse sai

Prantslaste muusikapidu (la Fête de la musique) sai alguse 1976. aastal. Ameerika muusik Joel Cohen, kes töötas tollal prantsuse muusikaraadios France Musique, pakkus suviseks ja talviseks pööripäevaks välja uue raadioprogrammi – “Muusika saturnaalid” (“Saturnales de la Musique“). Esimesi muusika saturnaale peeti niisiis 21. juunil 1976 Lääne-Pariisis ja Toulouse’is.

1982. aastal tuli Prantsusmaal võimule vasakpartei, tuues endaga uusi tuuli. Tollase kultuuriministri Jack Langi initsiatiivil otsustati, et muusikapidu peaks jõudma kõikidesse Prantsuse linnadesse. Paljud prantslased, eriti noored, tegelesid hobi korras pillimänguga, ent ühtki kultuurisündmust, kus olnuks võimalus üles astuda, neil tollal veel polnud. Prantsusmaa linnade ja linnakeste tänavad jäeti niisiis üheks õhtuks harrastusmuusikute päralt, eesmärgiks muusika populariseerimine ning kõigile kättesaadavaks muutmine. 

21. juuni pole muusikapeo tähistamiseks sugugi juhuslikult valitud – tegu on suvise pööripäevaga, mil päev aasta pikim ja öö lühim!

 

Sündmus, mis liidab kogu Prantsusmaad

Üle Prantsusmaa toimuvatel vabaõhukontserditel saab sel õhtul näha nii tuntud staare kui ka hobimuusikuid. Kontserdid on kõigile tasuta! Prantslased võtavad sumedast suveõhtust viimast, jalutades mööda linna ning nautides igal tänavanurgal uusi vahvaid muusikuid, lauljaid ja bände. Esindatud on kõik muusikastiilid.

Muusikapidu on nüüdseks levinud üle maailma – ligi sajas riigis tähistatakse 21. juunil prantslastega ühtses vaimus muusika võlu. Ja ka vastupidi – Prantsusmaale tulevad esinema välismaised artistid. Näiteks annab 2019. aastal Montpellier’ muusikapeol tasuta kontserdi eesti artist Noëp!

 

Programmiga saate tutvuda muusikapeo kodulehel

 

muusikapidu

 

Prantsuse Instituudi blogi

Loe artiklit teises keeles: Français,

Järelvaadatav: teemaõhtu “Eesti kunstnikud Pariisis 20. sajandi algul”

5. jaanuar 2021

26. jaanuaril 2021 tähistame Eesti-Prantsuse diplomaatiliste suhete sõlmimise 100. aastapäeva! Tähtpäeva eel rändamegi Prantsuse Instituudi teemaõhtuga ajas tagasi: Eesti kunstnikest Pariisis kõneleb sütitavalt Pariisis elav eesti giid Marina Laikjõe. Virtuaalkohtumine toimub...

Loe edasi

Eesti kunstnikud Pariisis 20. sajandi algulEesti-Prantsuse diplomaatiliste suhete 100. aastapäevPrantsuse Instituudi teemaõhtu

Prantsuse filmid ja sarjad Netflixis

21. juuli 2020

Kes on ühtviisi nii Netflixi kui ka prantsuse keele sõber, võib leida midagi meelepärast järgnevate filmide ja sarjade hulgast, kus on nii draamat kui ka komöödiat.   Iris / In the Shadow of Iris Režissöör: Jalil Lespert, triller (2016) Rikka pankuri Antoine Doriot naine Iris...

Loe edasi

filmidNetflixsarjad