Prantsuse laste- ja noortekirjanikud Jo Witek ja Guillaume Guéraud lastekirjanduse keskuses

Lastekirjanduse Keskus

27. September 2018

Pikk 73

Tallinn

Neljapäeval, 27. septembril ootame teid Lastekirjanduse keskusesse, kus prantsuse armastatud laste- ja noortekirjanikud Jo Witek ja Guillaume Guéraud tutvustavad oma teoseid, räägivad noortele kirjutamisest ja noortekirjanduse hetkeseisust. Prantsuse keeles eestikeelse tõlkega. TASUTA!

Ootame teid 27. septembril kell 17 Lastekirjanduse Keskusesse kohtumisele vahvate prantsuse laste- ja noortekirjanike Jo Witeki ja Guillaume Guéraud‘ga! Vestlust veab armastatud tõlkija Heli Allik.

Guillaume ja Jo veedavad Käsmu loomemajas kaks nädalat ja tutvustavad Lastekirjanduse keskuses oma loomingut, jagavad muljeid ja vastavad kõikidele laste- ja noortekirjandusega seotud küsimustele. Kuidas teismelistele raamatuid kirjutada? Kas üldse ja mida noored tänapäeval loevad? 
Vestlust modereerib armastatud tõlkija Heli Allik. Räägitakse prantsuse keeles tõlkega eesti keelde.

Guillaume Guéraud

Guillaume Guéraud sündis 1972. aastal Bordeaux’s. Kakskümmend neli esimest eluaastat veetis ta äärelinnas ja kui ta oli gümnaasiumi lõpueksamitelt prantsuse keeles saanud nigelad 3 punkti 20st, töötas ta kohalikes ajalehtedes korrespondendina, aga sai igalt poolt oma arrogantse iseloomu tõttu kinga. Töötuna ta romaanikirjutamist alustaski. Kirjutab ta siiamaani väites, et see meeldib talle ja ega ta paremat oma eluga ette võtta oskakski. Guillaume elab 2014. aastast Taga-Prantsusmaal Pézenas.

Tema esimesed romaanid on inspireeritud tema enda kogemusest, äärelinna elust ja nii elulised, et et ta jäi kohe oma ausa kõnepruugiga lugejatele silma. Romaanide tegelasteks ongi tal peamiselt teismelised, kes avastavad maailma ebõiglust ja vägivalda. Sama vägivalda kohtab ka  kirjandusringkondades rohkelt poleemikat tekitanud  “Je mourrai pas gibier /  Ma ei sureks saakloomana”.

Guillaume on kirjutanud hulgaliselt romaane, koomikseid ja tekste nii suurtele kui teismelistele, eesti keelde tema teoseid veel tõlgitud ei ole, va 2017. aasta noorte tõlkevõistluse tekst “Les Golgothes de l’espace”, mille kohta laekus 40 tööd! Võidutöö ilmus ajakirjas Värske Rõhk.

Väike valik Guillaume Guéraud raamatutest:

Captain Mexico , kirjastus Rouergue, 2018, Les chiens écrasés, kirjastus Rouergue, 2017,  Ça va valser, kirjastus Thierry Magnier, 2016, Plus de morts que de vivants, kirjastus Rouergue, 2015, Baignade surveillée, kirjastus Rouergue, 2013, Raspoutine, kirjastus Rouergue, 2008 (BD), La Brigade de l’œil, kirjastus Rouergue, 2007, La plus belle fille de mes rêves, kirjastus  Milan Jeunesse, 2005…

27. septembri kohtumisel on autor lubanud rääkida oma viimastest teostest Ma grand-mère est une terreur, kirjastuselt du Rouergue, 2017) ja Captain Mexico samuti kirjastuselt du Rouergue, 2018.

JO WITEK

1968. aastal sündinud Jo juured on nii Poolas kui Prantsusmaal. Pärast draamakunstide õpinguid töötas ta näitleja, stsenaristi, kinohääle, ajakirjaniku ja toimetajana.

Alates 2009. aastast on ta kirjutanud 30 teost lastele ja noortele. Talle meeldib rääkida inimestest ja vaba maailma probleemidest ja ta suudab seda teha igale vanusegrupile arusaadavas keeles. Koos Christine Roussey’ga loodud raamatuteseeriat on tõlgitud juba 14 keelde ja tema loming on pälvinud umbes kolmkümmend erinevat auhinda.

Lisaks laste- ja noorteromaanide kirjutamisele teeb ta kaastööd ka teatritele, televisioonile ja on mitmete lühi- ja täispikkade filmide stsenaariumide autor. 

Valik Jo Witeki teostest:

Sous mon arbre, illustreerinud Christine Roussey, kirjastus La Martinière jeunesse, 2018, Y a pas de héros dans ma famille, kirjastus Actes Sud Junior 2017, Le domaine, kirjastus Actes Sud Junior 2016, Mes petites peurs, illustreerinud Christine Roussey, kirjastus La Martinière jeunesse 2015, Elles ont réalisé leur rêve, kirjastus La Martinière. 2014 (septembre), Un jour j’irai chercher mon prince en skate. Roman. kirjastus Actes sud Junior. 2013. Ados, Rêves en noir, kirjastus Actes Sud Junior 2013, Tout savoir sur le sexe. kaasautor Michel Piquemal, kirjastus La Martinière 2012.

Kohtumisel on Jo lubanud tutvustada oma viimaseid romaane: 
Une fille de, kirjastus Actes Sud Junior 2017, 14. eluaastast. Lugu prstituudi tütrest, kes hakkab jooksmas käima, et leida endas eneseväärikus ja saada lahti teiste hukkamõistvast suhtumisest.
Y a pas de héros dans ma famille, kirjastus Actes Sud junior, 9. eluaastast 
Le Domaine,  kirjastus Actes Sud Junior,  alates 13 eluaastast
Mentine, 4 romaanist koosnev sari noortele tüdrukutele, kirjastuselt Flammarion jeunesse, alates 9 eluaastast

 

NB ! Valik Jo Witek’i ja Guillaume Guéraud’ raamatutest on saadaval ka tasuta andmebaasis Culturethèque 

 

 

Loe artiklit teises keeles: Français,

Prantsuse õhtu rahvuskultuuride nädalal

24. September 2019 - Tallinn

Tallinn tähistab Eesti rahvuste päeva ja sellega seoses ootab Tallinna Keskraamatukogu 16. - 29. septembril 2019 külla rahvuskultuuride huvilisi! Teisipäeval, 24. septembril kell 17.30-19.00 olete kutsutud Keskraamatukogu võõrkeelse kirjanduse osakonda, kus Prantsuse Instituudi toredad...

Loe edasi

Kaasaegne sõjadraama “Päikese tütred”

20. September 2019 - Tallinn

Surm naise kuulist on islamiäärmuslaste suurim hirm. Seda teab hästi Kurdistanis tegutsev võitlussalk Päikese Tütred, mis koosneb ainult naistest, kes kõik on endised ISISe vangid. Prantsuse rindefotograaf Mathilde, kes on saabunud kajastama vaprate võitlejate tegevust, satub osaliseks...

Loe edasi

FilmKino

Prantsuse kultuurisügis 2019

Teater 11.-30. septembril etendub Vaba Lava teatrikeskuses prantsuse kuraatorprogrammi viimane lavastus "Elagu elu, mis põletab rinda" Muusika 1. - 8. oktoobrini paitab Eesti turneel meie meeli prantsuse džässmuusikute pianisti Stéphan Oliva ja klarnetisti Jean-Marc Foltz uus...

Loe edasi

dokumentaalfilmFestivalFilmjazzkeelekohvikKinokirjanduskontsertMuusikaprantsuse autoridPrantsuse Instituutprantsuse kinoprantsuse kirjandusPrantsuse kultuurprantsuse lugemisklubiprantsuse muusikaTeater