Huysmansist ja Baudelaire’ist inspireeritud lavastus “METSIK KAART. Ära jäta mind meelde”

Niguliste kirik

Niguliste 3, Tallinn

27. novembri sügisõhtul esietendub Niguliste kirikus lavastus „METSIK KAART. Ära jäta mind meelde“, mis on kummardus koroonakriisijärgsele uuele, elujaatavale ajastule. Lavastus – mille sünnis oli oma oluline osa ka prantsuse kirjanduse suurkujudel – otsib ja avab uue ajajärgu juba tuntud ja alles tärkavaid seisundeid.

 

“METSIKU KAARDI” juhtmotiivid pärinevad prantsuse kirjanduse suurmeestelt Joris-Karl Huysmansilt ning Charles Baudelaire’ilt. Lavastaja Jan Teevet inspiratsiooniallikaist: „Huysmansi „Äraspidi” on meie jaoks stilistiline teejuht maailma loomisesse, Baudelaire’i „Väikesed poeemid proosas” moodustavad suuresti lavastuse tekstilise osa.”

Lavastus uurib seisundeid, kus inimene haaratakse piiritusse olemasolemisse; hetkedesse, kus me tunneme end eredalt ja täieliselt elus. See „Nüüd hakkan päriselt elama!” tunne võib võrdväärselt alguse saada hõrgust peost, vestlusest elukirgedes tantsiva kaaslasega kui ka lähedasest kokkupuutest ohu või surmaga. „METSIK KAART” teeb kummarduse kõikidele neile hingetõmmetele, kus inimene korraga mõistab, kuidas ta peab oma elu elama; hetkedele, kus surmahirmust saab elutung ja kõhklevast meelest jahtumatu jaatus.

Taoline totaalne selgus kestab harva aga iseeneslikult lõputult. Mõne aja möödudes hakkab inimene taas kord oma harjumuste vannis kümblema ning elamist vaikselt, ent järjekindlalt edasi lükkama. Kas meie eesmärgiks on kõige hinnaga seda jahtumist vältida või on ainult hüperhetkes elamine inimese jaoks tegelikult võimatu? See on lugu, mis otsib vastuseid polüfoonilisest elutajust ja sõnatutest hüvastijättudest. See on lugu nendest ja neile, kes satuvad silmitsi iseendaga ja ei karda lennata.

„METSIK KAART“ jõuab lavale MTÜ Collegium Miraculorumi ja Niguliste muuseumi koostöös. Niguliste keskaegsete võlvide all asuvad tõetotaalsusi otsima Ene Järvis, Eva Koldits, Laine Mägi (Eesti Draamateater), Mirtel Pohla, Gert Raudsep, Ivo Reinok, Liisa Saaremäel ning Simeoni Sundja. Lisaks näitlejatele kuuluvad lavastuse loovmeeskonda lavastaja Jan Teevet, kunstnik Kairi Mändla, dramaturg Marion Jõepera, kehadramaturg Henri Hütt, helilooja Hendrik Kaljujärv, valguskunstnik Oliver Kulpsoo, videokunstnik Maria Elisaveta Roosalu, ehtekunstnik Taavi Teevet, grimmikunstnik Liina Pihel.

Lavastust mängitakse Niguliste kirikus loetud kordadel novembrist 2020 kuni märtsini 2021.

PILETID: fienta.com/et/s/metsik-kaart
facebook.com/Metsikkaart

Metsik kaart

“Kodu ja rahu” Dokfoto Keskuses – Emmanuel Tussore, Anton Ivanov, Alexander Vasilyev

4. Detsember 2020 / 28. Veebruar 2021

04.12.2020 - 28.02.2021 on Dokfoto Keskuses avatud näitus "Kodu ja rahu" Süüria sõja temaatikal, mis paneb kokku kõlama kolme kunstniku teosed. Nende seas on eksponeeritud prantsuse kunstniku Emmanuel Tussore'i Aleppo seebist modelleritud installatsioon. Näitust toetab Prantsus Instituut...

Loe edasi

Aleppo seepEmmanuel TussoreJuhan Kuusi Dokfoto KeskusKodu ja rahuNäitus

7. Artishoki biennaal – Marc Leschelier

18. November 2020 / 6. Detsember 2020

7. Artishoki biennaali raames esitleb 25. novembril kell 18 enda teost "Must mört" prantsuse kunstnik Marc Leschelier. Esmaesitlus leiab aset Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (Põhja pst 35). 27. novembrist kuni 6. detsembrini on Kai Kunstikeskuses avatud ühisnäitus. Toetab Prantsuse Instituut...

Loe edasi

Jean Arnaud’ isikunäitus “Servale”

21. November 2020 / 16. Veebruar 2021

Prantsuse kunstniku Jean Arnaud' isikunäitus on avatud Tartu Ülikoolis (Jakobi 2) 21.11.2020-16.02.2021. Näitusel kujutab kunstnik kaht kadunud puud, üht Eestis, teist Prantsusmaal, mille lugu on teda tugevalt mõjutanud. Näituse on korraldanud Sara Bédard-Goulet loomingu- ja teadusprojekti...

Loe edasi

Jean ArnaudNäitusTartu Ülikool