“Mardi gras” ehk vastlapäev prantsuse moodi

5. märts on vastlapäev! Prantsusmaal kutsutakse seda "Mardi gras'ks" ehk "rasvaseks teisipäevaks" ning tähistatakse 47 päeva enne lihavõtteid.

Korralikult rasvane päev enne paastu

Kristlikus kirikukalendris tähistab Mardi gras ehk vastlapäev viimast päeva, mil võib veel külluslikult süüa ja pidutseda, enne kui algab seitsmenädalane paast. Seda päev nimetatakse Prantsusmaal “rasvaseks teisipäevaks”, kuna valik toidulaual on olnud traditsiooniliselt rikkalik ja toekas: liha, või, munad ja muu hea-parem.

Karnevalipidustused

Mardi gras‘d iseloomustab külluslikkus ja mõõdutundetus söögi, aga ka näiteks riietumise mõttes. Just romaani keeli kõnelevates maades on komme tähistada sel perioodil karnevali  – Mardi gras tõmbabki karnevalipidustused kokku -, mil inimesed end kostümeerivad. Keskajal polnud kostüümid mitte pelgalt lõbutsemiseks, vaid need võimaldasid heita kõrvale sotsiaalsete klasside piirid. Vaesed riietusid rikasteks, mehed naisteks ja vastupidi.

Karnevalipidustuste ajal tuleb kogu linnarahvas tänavatele, et laulda, tantsida, muusikat mängida, lennutada õhku konfette ja serpentiine ning marssida ülevas meeleolus karnevalirongkäikudes. Karnevalitraditsioon on levinud üle maailma, kuulsaimate hulgas on Rio de Janeiro, Veneetsia, Cadizi ja Nice’i karnevalid.

Nice’i karneval

Nice’i karneval on Prantsuse Riviera üks populaarsemaid pidustusi ning Prantsusmaa suurim karneval. Igal aastal toob see kokku sadu tuhandeid pealtvaatajaid. Festivalile antakse alati ka teema –  2018. aastal oli selleks “Kosmosekuningas”, tänavu “Kinokuningas”. Kahe nädala vältel pakuvad artistid, kes on kohale tulnud kogu maailmast, vaatemängulisi tänavakunsti- ja muusikanumbreid. Nice’i linn korraldab traditsioonilist “lillesõda”, mille käigus visatakse rahva hulka 100 000 lilleõit.

Gastronoomia

Mardi gras puhul valmistatakse Prantsusmaa eri paigus kohalikke põnavaid vastlaroogasid. Kui Eestis armastatakse vastlakukleid, siis Bordeaux’s, Lyonis ja Provence’is lähevad kaubaks rasvased, friteeritud kondiitritooted, mida nimetatakse vastavalt piirkonnale Merveilles‘ks, Bugnes‘iks või Oreillettes‘iks. Kui tahad maiustada provanssaali moodi, katseta oreillettes‘i ehk “kõrvikute” retsepti!

 

OREILLETTES‘id ehk “KÕRVIKUD” 6 inimesele

VAJA LÄHEB:

 • 300 g jahu
 • 75 g suhkrut
 • 60 g pehmet võid
 • 3 muna
 • 1 spl apelsiniõie vett
 • 1 tl küpsetuspulbrit
 • näpuotsatäis soola
 • 1 liiter päevalilleõli
 • tuhksuhkrut

VALMISTAMINE:

 1. Sega jahu, küpsetuspulber, suhkur ja sool. Tee segu sisse süvend, lisa munad, apelsiniõie vesi ja pehme või. Sõtku, kuni tekib ühtne mass.
 2. Lase tainal kaks tundi toatemperatuuril seista. Sõtku tainast mõned minutid, enne kui selle lauale õhukese kihina lahti rullid. Lõika tainast ristkülikud. 
 3. Kuumuta õli suurel pannil või fritüüril. Fritüüri selles tainatükke, kuni need on mõlemalt küljelt kuldpruunid. Nõruta oreillettes‘e majapidamispaberil ja aseta need seejärel taldrikule jahtuma.
 4. Serveerimiseks puista kõrvikud tuhksuhkruga üle. 🙂

Bon appétit !

Loe artiklit teises keeles: Français,

Särisev Araabia ja Prantsuse filmid PÖFFil

14. November 2019 / 1. Detsember 2019

Tänavu on PÖFFi fookuses araabia maailm. Pimedate Ööde filmifestival pakub rohkelt avastamisrõõmu, tuues vaatajate ette ühe suurima araabia filmikunsti programmi, mida Euroopa festivalidel on kunagi näidatud. Et paljud Magribi prantsuskeelse piirkonna filmitegijatest on saanud oma hariduse...

Loe edasi

FestivalFilmKinoprantsuse kino

Talvine keeleõppereis Lõuna-Prantsusmaale

Prantsuse Instituudi koostööpartner Méditerranez-vous kutsub jaanuaris B1 taseme intensiivkursusele kaunisse Lõuna-Prantsusmaa linna Montpellier'sse . Kursus toimub 27.-31. jaanuaril 2020.   Programmis:  38 akadeemilist kontakttundi  keelepraktika kohalike...

Loe edasi

Soleo kehapillide show laste muusikafestivalil Big Bang

17. November 2019 / 20. November 2019 - Tallinn, Jõhvi, tartu

Laval on kolm noort artisti, kes on korraga nii heliloojad kui ka multi-instrumentalistid. Kokku saavad keharütmid, võnked, erilised kõlad, klahvpillid ja kitarrid, millele lisatakse meeletust ja huumorit. See on dramatiseeritud muusikaline etendus, kus kohtuvad muusika ja liikumine, naer ja...

Loe edasi

Festival