“Mardi gras” ehk vastlapäev prantsuse moodi

5. märts on vastlapäev! Prantsusmaal kutsutakse seda "Mardi gras'ks" ehk "rasvaseks teisipäevaks" ning tähistatakse 47 päeva enne lihavõtteid.

Korralikult rasvane päev enne paastu

Kristlikus kirikukalendris tähistab Mardi gras ehk vastlapäev viimast päeva, mil võib veel külluslikult süüa ja pidutseda, enne kui algab seitsmenädalane paast. Seda päev nimetatakse Prantsusmaal “rasvaseks teisipäevaks”, kuna valik toidulaual on olnud traditsiooniliselt rikkalik ja toekas: liha, või, munad ja muu hea-parem.

Karnevalipidustused

Mardi gras‘d iseloomustab külluslikkus ja mõõdutundetus söögi, aga ka näiteks riietumise mõttes. Just romaani keeli kõnelevates maades on komme tähistada sel perioodil karnevali  – Mardi gras tõmbabki karnevalipidustused kokku -, mil inimesed end kostümeerivad. Keskajal polnud kostüümid mitte pelgalt lõbutsemiseks, vaid need võimaldasid heita kõrvale sotsiaalsete klasside piirid. Vaesed riietusid rikasteks, mehed naisteks ja vastupidi.

Karnevalipidustuste ajal tuleb kogu linnarahvas tänavatele, et laulda, tantsida, muusikat mängida, lennutada õhku konfette ja serpentiine ning marssida ülevas meeleolus karnevalirongkäikudes. Karnevalitraditsioon on levinud üle maailma, kuulsaimate hulgas on Rio de Janeiro, Veneetsia, Cadizi ja Nice’i karnevalid.

Nice’i karneval

Nice’i karneval on Prantsuse Riviera üks populaarsemaid pidustusi ning Prantsusmaa suurim karneval. Igal aastal toob see kokku sadu tuhandeid pealtvaatajaid. Festivalile antakse alati ka teema –  2018. aastal oli selleks “Kosmosekuningas”, tänavu “Kinokuningas”. Kahe nädala vältel pakuvad artistid, kes on kohale tulnud kogu maailmast, vaatemängulisi tänavakunsti- ja muusikanumbreid. Nice’i linn korraldab traditsioonilist “lillesõda”, mille käigus visatakse rahva hulka 100 000 lilleõit.

Gastronoomia

Mardi gras puhul valmistatakse Prantsusmaa eri paigus kohalikke põnavaid vastlaroogasid. Kui Eestis armastatakse vastlakukleid, siis Bordeaux’s, Lyonis ja Provence’is lähevad kaubaks rasvased, friteeritud kondiitritooted, mida nimetatakse vastavalt piirkonnale Merveilles‘ks, Bugnes‘iks või Oreillettes‘iks. Kui tahad maiustada provanssaali moodi, katseta oreillettes‘i ehk “kõrvikute” retsepti!

 

OREILLETTES‘id ehk “KÕRVIKUD” 6 inimesele

VAJA LÄHEB:

 • 300 g jahu
 • 75 g suhkrut
 • 60 g pehmet võid
 • 3 muna
 • 1 spl apelsiniõie vett
 • 1 tl küpsetuspulbrit
 • näpuotsatäis soola
 • 1 liiter päevalilleõli
 • tuhksuhkrut

VALMISTAMINE:

 1. Sega jahu, küpsetuspulber, suhkur ja sool. Tee segu sisse süvend, lisa munad, apelsiniõie vesi ja pehme või. Sõtku, kuni tekib ühtne mass.
 2. Lase tainal kaks tundi toatemperatuuril seista. Sõtku tainast mõned minutid, enne kui selle lauale õhukese kihina lahti rullid. Lõika tainast ristkülikud. 
 3. Kuumuta õli suurel pannil või fritüüril. Fritüüri selles tainatükke, kuni need on mõlemalt küljelt kuldpruunid. Nõruta oreillettes‘e majapidamispaberil ja aseta need seejärel taldrikule jahtuma.
 4. Serveerimiseks puista kõrvikud tuhksuhkruga üle. 🙂

Bon appétit !

Loe artiklit teises keeles: Français,

Keelekursused prantsuse moodi! – Jaanuar 2020

Prantsuse Instituudi kursused panevad rõhku reaalsele suhtlusele ning õpitu rakendamisele elulistes situatsioonides. Meie õpetajad on oma ala professionaalid. Algajad saavad tugeva põhja ja edasijõudnud oma keeleoskust veelgi lihvida. ⇒ TUTVU TALVEKURSUSTE VALIKU JA...

Loe edasi

prantsuse keele kursusedprantsuse keele kursused lasteleprantsuse keele kursused noorteleprantsuse keele kursused täiskasvanuteleprantsuse keele kursused Tallinnas

How can we TECH care of the environment?

30. Jaanuar 2020

Kas tehnoloogia on juba loomult loodusega vastuolus? Või on see, vastupidi, meie lootus? Kas kliimamuutusega saab võidelda, kasutades äri- ja start-up'i-loogikat? Kes valitseb tehnoloogiat - poliitikud, insenerid, ettevõtjad või tehnoloogia ise?   Prantsuse Instituut kutsub teid osa...

Loe edasi

aruteluNuit des Idées

Prantsuse filmide paraad kinos Artis!

Tallinn

Kinos Artis linastub jaanuaris lausa 4 uhiuut Prantsuse filmi. Piisava annuse prantslaslikkusega vürtsitatud komöödiad sobivad imehästi meie tusasesse talve tujutõstjateks! Minu rumal koer John Fante romaanil põhinev film kirjanikust, kes pole juba kaua ühtegi uut teost avaldanud. Lisaks...

Loe edasi

FilmKinoprantsuse kino

Prantsuse keelekohvik Tartus!

21. Jaanuar 2020 - Tartu

Hea uudis kõikidele prantsuse keele sõpradele Tartus ja Lõuna-Eestis! Alates jaanuarist hakkab kord kuus Tartu Lutsu raamatukogus toimuma prantsuse keelekohvik, kus saab kohalike prantslaste eestvedamisel keelt harjutada. Kohvik on tasuta ja esimene kohtumine toimub 21. jaanuaril kell...

Loe edasi

keelekohvikprantsuse keel

Prantsuse-Jaapani film “Tõde” Eesti kinodes

Auhinnatud Jaapani režissööri Hirokazu Kore-eda („Poevargad“ Cannes’i Kuldne Palmioks 2018) uue filmi tegevus toimub Pariisis. Lugu räägib populaarset näitlejannast (Catherine Deneuve), kes otsustab vanaduses avaldada oma elust ausad memuaarid. Pärast memuaaride ilmumist lendab New...

Loe edasi

Filmprantsuse kino