JÄÄB ÄRA – Prantsuse tipp-pianist Lucas Debargue esineb koos ERSOga

Estonia kontserdisaal

20. Märts 2020

Estonia pst 4

Tallinn

NB! Seoses koroonaviiruse leviku ohuga on kontserdi toimumine tühistatud.

 

BOTSTEIN JA DVOŘÁK
Sarja “Klaverikontsert” III kontsert

  • Edward Elgar
    Avamäng “Lõunas” (“Alassio”) 22′
  • Camille Saint-Saëns
    Klaverikontsert nr 5 30′
  • Antonín Dvořák
    Sümfoonia nr 6 43′

 

LUCAS DEBARGUE klaver
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent LEON BOTSTEIN

Noore Prantsuse pianisti Lucas Debargue’i tähelend sai alguse 2015. aastal Tšaikovski konkursil neljanda koha ja muusikakriitikute auhinna võitmisega. Noort pianist, keda on võrreldud nii Glenn Gouldi kui Van Cliburniga, on oodatud solist maailma mainekaimates kontserdisaalides.

Esmakordselt tuleb ERSOt juhatama New Yorgis resideeriva Ameerika Sümfooniaorkestri ja Orchestra Now peadirigent Leon Botstein. Zürichis Poola juutide peres sündinud ja lapsena Ameerikasse kolinud Botsteini tegevus dirigendi, muusikaloolase ja pedagoogina toetub põhjalikele teadmistele ajaloo vallas, mida tõendab ka Harvardis saadud doktorikraad. Alates 1992. aastast on ta New Yorgis resideeriva Ameerika Sümfooniaorkestri peadirigent, 2003–2011 oli ta äsja Eestiski kontserdi andnud Jeruusalemma Sümfooniaorkestri peadirigent ning aastal 2015 asutas innovatiivse Orchestra Now, mille eesmärgiks on valmistada ette uue põlvkonna muusikuid, kes oleks suutelised purustama barjäärid tänapäevase publiku ja suure orkestrimuusika vahel. Lisaks on ta New Yorgi Bardi Kolledži president, Bardi Muusikafestivali asutaja ja kunstiline juht ning veab teist aastat kunstilise juhina Austrias Grafeneggi Akadeemiat. Ta juhatab regulaarselt paljusid maailma orkestreid, kirjutab artikleid, toimetab USA prestiižset muusikateaduslikku ajakirja The Musical Quarterly ning tema tööd on tunnustatud arvukate preemiatega.

Eesti publikule on ta kokku pannud kava inglise, prantsuse ja tšehhi rahvuslike koolkondade olulisimate esindajate loomingust. Leon Botstein: “Kõik kolm selle kontserdi heliloojat – Elgar, Saint-Saëns ja Dvořák – esindavad muusikalise romantismi kõrgaega, sama suunda, mida Brahms ja Wagner, aga iseseisvalt ja väljaspool saksakeelset Euroopat. Kõigil kolmel oli oluline roll oma rahva muusikakultuuri ja rahvusliku identiteedi kujunemisel. Vaatamata üha valjuhäälsemalt esile kerkinud rahvuslusele, säilitasid nad kõik sideme saksakeelse kultuuriruumiga. Kusjuures toonasele agressiivsele saksa kultuurilisele šovinismile vaatamata võttis nii saksakeelne publik kui ka kriitika nende muusika soojalt vastu.”

 

20. märtsil 2020 kell 19 Estonia kontserdisaalis
Piletid: 25 € / 18 €* PILETILEVI ja PILETIMAAILM

Tutvu teiste frankofooniakuu kultuurisündmustega SIIN

Loe artiklit teises keeles: Français,

Prantsuse lugemisklubi tuleb Tartusse: Virginie Despentes „Vernon Subutex 3″

2. Detsember 2021

Esimest korda seab Prantsuse Instituudi lugemisklubi sammud ülikoolilinna Tartusse! Kohtume 2. detsembril raamatupoes Biblioteek, et vestelda Virginie Depentes'i menuka Subutexi-triloogia viimasest, kolmandast osast. Aruteluringi veab tõlkija Maria Esko. Kohtume Tartus!   Millal? –...

Loe edasi

BiblioteekKirjastus Varrakprantsuse kirjandusprantsuse lugemisklubiTartuVernon Subutex 3Virginie Depentes