Baltikumi ainus LGBTI+ filmifestival Festheart

4. Oktoober 2019 / 6. Oktoober 2019

Rakvere

Kolmandat aastat toimuv baltikumi ainus LGBTI+ filmifestival Festheart toimub 4.-6. oktoobrini Rakveres. Erilinastused ka Pärnus ja Tartus.

LGBTI+ filmifestivalil Rakveres, Tartus ja Pärnus linastub mitmeid prantsuse filme ja  Kanada kino imelapse Xavier Dolani tänavu Cannes’i filmifestivali võistlusprogrammis esilinastunud “Matthias & Maxime”.

Prantsuse filmid Festheartil:

Kirkad krevetid / Les Crevettes Pailletées
Prantsusmaa 2019
Režissöörid: Cédric Le Gallo, Maxime Govare
Osades: Nicolas Gob, Alban Lenoir, Michaël Abiteboul, Romain Lancry, Roland Menou
Filmi kestus: 100 minutit
Prantsuse keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega.
MS-16

Värvikas komöödia sõprusest, tolerantsusest ja eesmärkide poole püüdlemisest.
Ujumistšempion Matthias Le Goff teeb pärast ebaõnnestunud võistlust teleintervjuus homofoobse märkuse. Karistus ‒ geisportlastest koosneva veepallimeeskonna “Kirkad krevetid” treenimine, et viia nad Horvaatias toimuvatele LGBT+ võistlustele Gay Games. Matthias peab vabanema oma eelarvamustest, et lühikese ajaga muuta karmile treeningrežiimile lõbutsemist ja pidutsemist eelistavad amatöörid tõsiseltvõetavateks sportlasteks. Läbi Euroopa kulgev bussireis muudab kogu võistkonna üksteisele lähedasemaks ning avab Matthiasele ukse tundmatusse maailma, mis sunnib teda ümber hindama isiklikud prioriteedid.

Reedel, 4. oktoobril kell 21 Rakvere Teatrikinos: üksikpiletid siin
Festivali passi soetamiseks vajalik info siin

Säde: LGBT+ võitluse ajalugu / L’Étincelle: une histoire des luttes LGBT+ /
Prantsusmaa 2019
Režissöör: Benoît Masocco
Intervjueeritavad: Bertrand Delanoë, Dustin Lance Black, John Cameron Mitchell, Robert Badinter, Gérard Lefort, Cleve Jones
Filmi kestus: 98 minutit
Inglise ja prantsuse keeles, inglisekeelsete subtiitritega.

See on lugu vihast, mis haaras 1969. aastal “The Stonewall Inni” kõrtsi kliente, keda tabas järjekordne politseihaarang. Hakati vastu ja mässati mitu päeva. Alguse sai viiskümmend aastat kestnud võitlus võrdsuse, inimlikkuse ja armastuse eest. LGBT+ võitlus.
See lugu viib San Francisco Castro linnajaost Pariisi Le Marais’ kaudu New Yorgi Greenwich Village’isse kajastades märgilisi ajastuid – esimesed pride’id, Harvey Milki valimisvõit, AIDSi-epideemia levik, drag queen’ide kuvandi kasutamine moetööstuses ja samasooliste abielu seadustamine.
See lugu on transsoolistest, naistest ja meestest. Vikerkaarerevolutsioonist räägivad selles osalenud, näeme haruldasi arhiivikaadreid ja tänapäeva LGBT+ elu-olu.
See on pride’i lugu.

Laupäeval, 5. oktoobril kell 14.15 Rakvere Rahvamajas

Sissepääs kõrvalprogrammi seanssidele vaba annetusega.

Varjupaik. Hüvasti, Eeden! / Shelter: Farewell to Eden / 
Itaalia / Prantsusmaa 2019
Režissöör: Enrico Masi
Filmi kestus: 81 minutit
Inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega.
Linastus toimub Erasmus+ programmi projekti “Teadlikud tegusad noored” (Aware & Active, akronüümina AAA) toel.

Filmile eelneb ja järgneb arutelu LGBTI+ pagulaste teemal.

Mütoloogiline mõistujutt transsoolise inimese elust linnakeskkonna alamkihtides, kus tuleb ellujäämise nimel pidevalt enda vormi muuta. Filmi peategelane Pepsi (see on vaid üks tema kaheksast aliasest) on transsooline aktivist, kes sarnaselt paljude LGBT+ inimestega otsib kohta, kus valitseks sooline võrdõiguslikkus ja kus teda tunnustataks kui inimest. Filipiinide sõjaväelaagris sündinud Pepsi põgenes Aasiast, kus tema sugu ja seksuaalne sättumus ei sobinud islamiusuga. Ta töötas 10 aastat põetajana Gaddafi võimu all olnud Liibüas, kust oli samuti sunnitud lahkuma soolise diskrimineerimise tõttu. Pagulastehordidega Euroopasse jõudnult on ta jäänud toppama Pariisi, kust vaatajale jutustada ‒ varjatud näoga ‒ oma lugu.

Pühapäeval, 6. oktoobril kell 16 Rakvere Rahvamajas

Ja Kanada filmi imelapse Xavier Dolani film
Matthias & Maxime
Kanada 2019
Režissöör: Xavier Dolan
Osades: Xavier Dolan, Gabriel D’Almeida Freitas, Pier-Luc Funk, Anne Dorval, Harris Dickinson
Filmi kestus: 119 minutit
Prantsuse keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega.
MS-12

Lapsepõlvesõbrad Matthias ja Maxime kuuluvad suuremasse seltskonda, milles juba 30. eluaastale lähenevad mehed peavad maha jätma nooruse ulakused ja täiskasvanuks saama. Järjekordsel piduõhtul kaotavad sõbrad kihlveo ning on sunnitud osalema tudengifilmis ‒ kaamera ees suudlema. Pealtnäha tühine seik sunnib Matthiast ja Maxime’i ümber hindama nende sõprussuhte ning kahtlema oma seksuaalsuses.
Kanada kino imelaps Xavier Dolan heidab tänavu Cannes’i filmifestivali võistlusprogrammis esilinastunud väga isiklikus filmis pilgu omaealiste maailma, milles on raske leida tasakaalu lapsepõlve ja täiskasvanuelu vahel ning kus aastatepikkused sõprussuhted võivad hetkega muutuda.

Laupäeval, 5. oktoobril kell 16 Rakvere Teatrikinos: üksikpiletid siin

 

Loe artiklit teises keeles: Français,

Prantsuse filmid ja sarjad Netflixis

Kes on ühtviisi nii Netflixi kui ka prantsuse keele sõber, võib leida midagi meelepärast järgnevate filmide ja sarjade hulgast, kus on nii draamat kui ka komöödiat.   Iris Režissöör: Jalil Lespert, triller (2016) Rikka pankuri Antoine Doriot naine Iris kaob keset Pariisi. Max,...

Loe edasi

filmidNetflixsarjad

Arhitektuurimuuseum: Urbatekt varjatud maailmas. François Schuiteni ja Benoît Peetersi arhitektuurikoomiksid

18. Juuni 2020 / 8. November 2020

Kui 2020 on Eestis digikultuuriaasta, siis Prantsusmaal on see pühendatud koomiksitele, prantsuse kultuuri olulisele osale. Koomiksikultuur jõuab tänavu täies hiilguses ka eesti publiku ette - Eesti Arhitektuurimuuseum kutsub tutvuma näitusega “Urbatekt varjatud maailmas. François Schuiteni...

Loe edasi

arhitektuurBenoît PeetersEesti ArhitektuurimuuseumFrançois Schuitengraafiline romaankoomiksikunst

Info Prantsuse Instituudi õpilastele ja külastajatele

Info täieneb vastavalt olukorra muutumisele ja valitsuse otsustele:   Prantsuse keele kursused kohapeal - Alates juunist pakub Prantsuse Instituut suviseid intensiivkursusi, mis toimuvad kohapeal väikestes gruppides, järgides ohutus- ja hügieeninõudeid. - Soovi korral...

Loe edasi